Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Bank, któremu nie zależy na zysku
Czy państwo może zbankrutować?
W jaki sposób dorobić do mieszkania?
Jakie raty wybrać?
Podatki i podstawa opodatkowania
Finanse przedsiębiorstw cz.1: ustalanie celów
Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku
Błędy w PIT
Renta - informacje ogólne
Zysk niewielki, ale jednak jest
Kredyt konsolidacyjny
Ubezpieczenia grupowe - wady i zalety
Plan domowych oszczędności – warto zacząć już dziś
Budżet domowy pod lupą
Instrumenty pochodne
Zaprzyjaźnione strony


Co robić, gdy pojawiają się problemy ze spłatą kredytu
Kredytobiorcy, którzy mają przejściowe problemy ze spłatą zadłużenia, mogą skorzystać z oferowanego przez wiele banków rozwiązania, jakim jest karencja w spłacie kredytu. Kolejnym wyjściem awaryjnym są wakacje kredytowe oraz zmiana harmonogramu spłat na dłuższy.

Karencja kredytowa
Jest to czasowe zwolnienie kredytobiorcy z płacenia raty kapitałowej, jednak kredytodawca musi w tym czasie uiszczać odsetki. Z tego powodu karencja nie jest najlepszym wyjściem z kłopotów w początkowej fazie spłaty kredytu, w której to właśnie odsetki stanowią przeważającą część całej raty (zwłaszcza jeśli kredytobiorca zdecydował się na system spłat równych).
Warto również pamiętać, iż bank, dokonując karencji w spłacie kapitału posiadanego kredytu, jednocześnie wydłuża okres spłaty odsetek. Tak więc oszczędności mogą być niewielkie, a konsekwencje mało opłacalne.

Karencja wykorzystywana jest zazwyczaj przy kredytach hipotecznych, przeznaczonych na budowę, remont i modernizację nieruchomości. Z reguły banki udzielają karencji na okres od 1 do 6 miesięcy w przypadku kredytów finansujących zakup na rynku wtórnym lub na okres od 1 do 24 miesięcy w przypadku nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym.

Warto jednak dodać, iż oferta banków jest w tym względzie dość zróżnicowana. Są banki, które oferują odroczenie spłaty kapitału nawet na trzy lata i takie, w których karencja wynosi maksymalnie 11 miesięcy. W niektórych bankach karencja dotyczy tylko kredytów wypłacanych w transzach, w innych sposób wypłacania kredytu nie odgrywa większej roli.

Wakacje kredytowe
W tym przypadku kredytobiorca może liczyć na zawieszenie płatności całej raty - czyli zarówno jej części kapitałowej, jak i odsetkowej. Większość banków zgadza się na zawieszenie płatności tylko na okres jednego miesiąca w roku i ściśle limituje możliwość skorzystania z tego typu rozwiązania. W większości banków wakacje kredytowe przysługują tylko raz w roku, choć są banki, które pozwalają na skorzystanie z tej opcji jedynie raz albo dwa


w całym okresie kredytowania. Do prawdziwych wyjątków należą instytucje kredytujące, które dają możliwość aż trzymiesięcznej przerwy w spłacie kredytu (można z niej skorzystać bezpośrednio po narodzinach lub adopcji dziecka). Trzeba również dodać, iż są i takie banki, które w ogóle nie stosują wakacji kredytowych.

Warto podkreślić, iż wakacje kredytowe stanowią de facto przesunięcie w czasie spłaty rat kredytu, a niezapłacona kwota jest doliczana do salda zadłużenia. Oznacza to, iż odroczoną ratę kredytobiorca tak czy inaczej musi bankowi zwrócić. Najczęściej bank proponuje klientowi wydłużenie okresu spłaty lub powiększenie kolejnych rat o niezapłaconą kwotę. W większości banków kwestia ta jest ustalana indywidualnie.

Aby ubiegać się o możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, należy regularnie spłacać raty przez minimum 12 miesięcy. Należy również w odpowiednim czasie złożyć wniosek o udzielenie wakacji kredytowych (w większości banków trzeba to zrobić z dwutygodniowym lub miesięcznym wyprzedzeniem). Co istotne, kredytodawcy nie interesują przyczyny, dla których klient ubiega się o wakacje kredytowe. Z reguły złożenie wniosku wiąże się z wizytą w oddziale bankowym, są jednak banki, w których można skorzystać z systemu bankowości internetowej i przesłać wniosek drogą elektroniczną. Na odpowiedź trzeba poczekać najczęściej dwa tygodnie.
Zazwyczaj cała operacja jest bezpłatna, choć niektóre banki pobierają niewielką opłatę za sporządzenie aneksu do umowy (szczególnie jeśli wakacje mają trwać dłużej niż 1 miesiąc).

Wydłużenie okresu spłaty
Zdarza się jednak, że czasowe zawieszenie płatności raty stanowi doraźne wyjście z trudnej sytuacji i nie rozwiązuje problemów kredytobiorcy. W przypadku długotrwałych trudności ze spłatą kredytu bardziej opłacalne jest wydłużenie okresu kredytowania poza termin wskazany w umowie. Prolongata w spłacie kredytu daje możliwość obniżenia wysokości płaconej co miesięcznie raty, jednak kredytobiorca musi liczyć się z faktem, iż łącznie odda bankowi więcej odsetek. Ponadto banki za wydłużenie okresu spłaty pobierają kilkusetzłotową prowizję.

Inne informacje finansowe
Co robić, gdy pojawiają się problemy ze spłatą kredytu
Bankowe skrytki sejfowe
Forex - najbardziej dynamiczny rynek walutowy świata
TeleBanking, Home Banking, Bankowość Mobilna
Rodzaje czeków
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16780
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10008
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9536
Kredyt konsolidacyjny9528
Kredyt gotówkowy9040
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl