Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Ratunek dla domowego budżetu
Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Uprawnienia doradcy finansowego
Błędy w PIT
Odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi
Kredyt gospodarczy
W jaki sposób dorobić do mieszkania?
Produkty inwestycyjne w bankach
Umowa zlecenie
Giełda Papierów Wartościowych
Jakie są konta bankowe?
Konto oszczędnościowe czy przysłowiowa skarpeta?
Zanim poręczymy cudzy kredyt...
Lokata rentierska
Jeśli masz pieniądze kupuj na raty zero procent
Zaprzyjaźnione strony


Umowa kredytowa
Umowa kredytu jest dokumentem określającym wzajemne prawa i obowiązki występujące w relacjach między kredytodawcą a kredytobiorcą. Zawsze zawiera takie dane, jak oprocentowanie kredytu, sposób jego uruchomienia oraz zabezpieczenia, marże banku, warunki wypowiedzenia umowy czy przedterminowej spłaty całości zobowiązania. Warto jednak wiedzieć, iż nie wszystkie jej zapisy mogą być korzystne dla kredytobiorcy.
Nie da się ukryć, iż wnikliwa lektura umowy kredytowej może nas uchronić przed niemiłymi niespodziankami w postaci nieplanowanych kosztów związanych ze spłatą kredytu. Niekiedy banki przemycają w umowie klauzule sformułowane w nieprzejrzysty lub nieprecyzyjny sposób. Banki zdają sobie bowiem sprawę, iż dla wielu klientów przebrnięcie przez dokument napisany zawiłym prawniczym językiem będzie czynnością trudną lub zbyt nużącą.
Niemniej zawsze - w trosce o własne interesy - powinniśmy przed podpisaniem umowy dokładnie zweryfikować wszystkie jej zapisy, zwracając baczną uwagę na następujące haczyki:

Opłaty manipulacyjne
Warto zadbać o to, by wysokość najważniejszych opłat manipulacyjnych była wpisana w umowę kredytową, a nie w tabelę opłat, którą bank może w każdej chwili zmienić. Należy również wypytać doradcę, w jakiej sytuacji bank może pobrać opłatę manipulacyjną oraz na jakiej zasadzie została wyliczona jej wysokość. Warto w miejscu przytoczyć konkretne przykłady: zapis w umowie jednego ze banków stanowił, iż ma on prawo do dodatkowej opłaty manipulacyjnej z tytułu przekroczenia dopuszczalnego wskaźnika obciążenia nieruchomości kredytem. Weryfikację kwoty zadłużenia pozostałego do spłaty z tytułu kredytu w stosunku do wartości nieruchomości bank przeprowadzał co trzy lata. Jeśli weryfikacja wypadła niepomyślnie, klient musiał uiścić opłatę manipulacyjną wynoszącą 3,6% różnicy pomiędzy kwotą pozostającego do spłaty salda zadłużenia z tytułu kredytu, a 80% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem tegoż kredytu. W przypadku wielu kredytobiorców był to dodatkowy koszt rzędu kilku tysięcy złotych.
Należy również zwrócić uwagę, czy umieszczone w tabeli prowizji i opłat kwoty są


wielkościami minimalnymi czy maksymalnymi. Niektóre banki w celach promocyjnych podają tylko dolny pułap opłat i prowizji.

Załączniki i regulaminy
Umowa kredytowa może zostać tak skonstruowana, że bank ma możliwość zmiany części postanowień bez uzyskania zgody klienta. Niektóre zapisy regulujące zasady udzielania kredytu są umieszczone w regulaminie oraz dołączonych do umowy załącznikach. A ponieważ owe dokumenty są wewnętrznymi dokumentami banku, ten może je dowolnie i w każdej chwili zmienić.

Zapis dotyczący korespondencji
Za niedozwolone uważane są zapisy, w których bank kwestię komunikacji z odbiorcą rozwiązuje za pomocą sformułowań typu: "korespondencję uważa się za dostarczoną po upływie 7 dni od daty wysłania”. Taka klauzula jest dla banku nader wygodna, gdyż pozbawia kredytobiorcę szansy na udowodnienie, iż nie zastosował się do zawartych w piśmie warunków, ponieważ nie miał o nich najmniejszego pojęcia (jako że korespondencja do niego nie dotarła).

Klauzule dotyczące obowiązków kredytobiorcy

Wiele banków wprowadza zapisy, zmuszające kredytobiorcę do informowania banku o różnych wydarzeniach losowych, które mogłyby wpłynąć na sytuację majątkową klienta (np. o zmianie stanu cywilnego, narodzinach dziecka, utracie pracy czy podwyżce pensji). Warto zwrócić uwagę, jakie sankcje nam grożą za nie wywiązanie się z tego obowiązku - w skrajnych przypadkach może być to postawienie kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.

Zapisy pod lupą
Szczególnie wnikliwie należy przeanalizować zapisy, w których:
- bank określa warunki wcześniejszej spłaty kredytu i związanych z tym kosztów,
- podaje kary naliczane w momencie nie dotrzymania terminu płatności,
- wymienia dodatkowe warunki przy udzielaniu kredytu (np. obowiązek założenia konta z określoną kwotą wpływów, wykupienie rozmaitych ubezpieczeń itp.),
Ponadto zgodnie z zaleceniami KNF bank musi poinformować klientów o zasadach funkcjonowania spreadu walutowego i jego wpływie na koszt kredytu oraz obowiązkowo umieścić informacje o spreadzie w umowie kredytowej.
Inne informacje finansowe
Umowa kredytowa
Lokata rentierska
Kiedy bank staje się niewypłacalny
Pomoc komercyjna i państwowa
Odpowiedzialne dysponowanie budżetem
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16780
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10007
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9536
Kredyt konsolidacyjny9527
Kredyt gotówkowy9040
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl