Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Jak inwestować, aby zyskać jak najwięcej?
Ekonomiczne podejście do codziennych wydatków
Finanse pod kontrolą – jak powiększyć swój kapitał?
Instrumenty pochodne
Kredyt konsolidacyjny
Czy warto brać pożyczki chwilówki
Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym
Na czym zarabiają parabanki
Mądre inwestowanie środków
Zalety faktoringu
Co robić, gdy pojawiają się problemy ze spłatą kredytu
Jak działa system emerytalny?
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Jak szybko i skutecznie zlikwidować konto w banku
Inwestycje - w co inwestować, aby zarobić?
Zaprzyjaźnione strony


Fundusze hendingowe
Choć nazwa tych funduszy wywodzi się od angielskiego słowa "hedge" (czyli "zabezpieczać"), są to instytucje mające niewiele wspólnego z pozbawionym ryzyka pomnażaniem kapitału. Fundusze hendingowe mogą w krótkim czasie przynieść inwestorowi nieprzeciętne zyski, lecz potrafią równie szybko doprowadzić do finansowej klęski.

Czym są fundusze typu hedge
Pod względem formy prawnej fundusze hedgingowe funkcjonują zazwyczaj w formie spółek kapitałowych (ze stałym lub zmiennym kapitałem) i oferują tytuły uczestnictwa w postaci udziałów albo akcji. W przypadku wielu zagranicznych funduszy hendingowych próg wejścia do funduszu bywa bardzo wysoki - wynosi od kilkuset tysięcy do jednego miliona dolarów.

Fundusze hendingowe nie podlegają surowym przepisom dotyczącym zwykłych funduszy - co stanowi jednocześnie ich największą wadę i zaletę. Warto przypomnieć, iż tradycyjne fundusze inwestycyjne muszą działać zgodnie z zapisami odpowiednich ustaw. W efekcie prawnych ograniczeń tradycyjne fundusze nie mogą się angażować w agresywne - ale i przynoszące szybkie zyski - strategie inwestycyjne. Ponadto muszą konsekwentnie realizować określoną politykę inwestycyjną - i to nawet wówczas, gdy w ewidentny sposób przynosi ona straty.

Z drugiej jednak strony fakt, iż tradycyjne fundusze funkcjonują w ramach jasno określonych zasad, stanowi dla inwestorów rękojmię bezpieczeństwa (zwłaszcza w przypadku bankructwa funduszu). W takiej bowiem sytuacji wszystkie środki - proporcjonalnie do liczby posiadanych jednostek - zgodnie z regulacjami prawnymi muszą zostać zwrócone właścicielom. Tak więc w przypadku tradycyjnych funduszy ryzyko związane z inwestowaniem jest znacznie mniejsze, a zabezpieczenie i wyłączenie zainwestowanych w fundusze środków z ich masy upadłościowej pozwala


na częściowe odzyskanie środków.

Reasumując, należy stwierdzić, iż na funduszach hendingowych można sporo zarobić, jednak równie dobrze można zainwestowany kapitał bezpowrotnie i w całości stracić.
Jedynym i nadrzędnym celem funduszy hedgingowych jest osiąganie zysku - zarówno w czasie hossy jak i bessy. W zależności od bieżącej sytuacji rynkowej fundusze typu hedge inwestują wszędzie tam, gdzie mają możliwość uzyskania wysokiej stopy zwrotu i lokują pieniądze w najbardziej wyrafinowane instrumenty finansowe. Większość funduszy hedgingowych działa w oparciu o tzw. multistrategie. Do takich odważnych, a jednocześnie ryzykownych działań zaliczamy: grę wyłącznie na spadek cen akcji, wykorzystywanie wahań cen instrumentów o stałym dochodzie, wykorzystywanie różnic i błędów w wycenie akcji oraz obligacji zamiennych na te akcje, a przede wszystkim strategię long/short equity: przyjmowanie długich i krótkich pozycji na rynku akcji, kupno akcji niedowartościowanych oraz sprzedaż na krótko akcji przeszacowanych.

Fundusze hendingowe nie podlegają międzynarodowym regulacjom, nie są również nadzorowane przez organy państwowe (które w przypadku tradycyjnych funduszy czuwają nad przestrzeganiem ustawowych norm prawnych i w przypadku ich złamania stosują bardzo wysokie kary). Ponadto wiele funduszy hendingowych działa w krajach o liberalnym prawie finansowym, nie podlega audytom ani weryfikacji.
Obecnie w Polsce nie ma typowych funduszy hedgingowych. Pewien wyjątek stanowi Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Superfund oraz fundusze: Investors TFI i Opera TFI. Są to jednak instytucje bardziej o charakterze funduszy alternatywnych - ich działalność jest zbliżona do funduszy hedge, lecz prowadzona przy wykorzystaniu dozwolonych w świetle polskiego prawa technik inwestycyjnych.
Inne informacje finansowe
Fundusze hendingowe
Prawa przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej
Prawa przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej
Analiza techniczna i fundamentalna
Analiza techniczna i fundamentalna
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16780
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10006
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9536
Kredyt konsolidacyjny9527
Kredyt gotówkowy9039
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl