Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Historia podatków
Nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej, czyli Rekomendacja S w praktyce
Samemu zadbaj o swoją emeryturę
Leasing konsumencki
Charakterystyka obligacji
Na czym polega cross-selling bankowy
Racjonalna edukacja ekonomiczna
Dom za małe pieniądze
Prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy
Charakterystyka akcji
Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku
Kredyt gospodarczy
Małe banki, duże możliwości
Produkty kredytowe dostępne dla firm
Renta - informacje ogólne
Zaprzyjaźnione strony


Jak znaleźć skuteczną firmę windykacyjną
Wielu przedsiębiorców, mających problemy z nierzetelnymi kontrahentami, decyduje się na bardziej stanowcze działanie i zwraca o pomoc do firmy windykacyjnej. Jak jednak wybrać rzetelnego i skutecznego profesjonalistę, który rzeczywiście pomoże szybko odzyskać pieniądze? Specjaliści od ściągania należności radzą, aby przed powierzeniem swoich spraw windykatorowi, najpierw sprawdzić jego wiarygodność i dokładnie przeczytać referencje.

Podstawa prawna
Na wstępie warto zaznaczyć, iż windykacja należności jest działalnością gospodarczą regulowaną przez liczne przepisy, które precyzyjnie określają prawa oraz obowiązki windykatora w stosunku do klienta oraz dłużnika. Oznacza to, iż w swoich poczynaniach windykator musi trzymać się litery prawa, to zaś niejednokrotnie wpływa na szybkość odzyskiwania długu - niektórych procedur, związanych zwłaszcza z windykację sądową i egzekucyjną, najzwyczajniej w świecie nie da się przyspieszyć. Dlatego oceniając skuteczność windykatora, powinniśmy wziąć poprawkę na to, iż jego działanie jest ograniczone przez różne akty prawne, które mogą spowolnić proces windykacji.
Podstawę do prowadzenia działalności windykacyjnej oraz świadczenia usług windykacyjnych stwarzają: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego, ponadto Prawo bankowe, ustawa o o usługach detektywistycznych, ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych oraz ustawa o ochronie danych osobowych.

Wybór windykatora
Według klientów dobra firma windykacyjna to firma skuteczna - czyli taka, która będzie umiała szybko i w całości ściągnąć niespłacone przez dłużnika należności. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż dobra firma windykacyjna to przede wszystkim firma wiarygodna. Dlatego przed podpisaniem umowy należy:
- sprawdzić, czy firma prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług windykacyjnych,
- zapoznać się ze szczegółową ofertą usług oraz cennikiem,
- poprosić o listę wcześniejszych klientów (a następnie podzwonić do nich i popytać),
- przejrzeć listy referencyjne, zwracając baczną uwagę na to, jakie sprawy były obiektem czynności windykacyjnych (np. czy firma podejmuje się prowadzenia spraw trudnych i skomplikowanych, w których komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, czy też preferuje sprawy łatwe i wygodne).
- ustalić, kto finansuje wszelkie wydatki, które mogą się pojawić w trakcie procedury windykacyjnej.

Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której firma z góry pobierze prowizję - stanowiącą określony


procent danej wierzytelności - i na tym zakończy swą działalność. Warto również - w przypadku, gdy firma oferuje zakup wierzytelności - dokładnie przeczytać wszystkie zapisy umowy. Zdarza się bowiem, iż niektóre firmy windykacyjne proponują odkupienie długu z odroczonym terminem płatności. Następnie starają się odzyskać niespłacone wierzytelności, a gdy się to nie powiedzie, oddają wierzytelność wierzycielowi.
Są wreszcie firmy, które nie podejmują żadnych działań, mających na celu zdobycie informacji o majątku dłużnika, a ich jedyny wkład w odzyskanie wierzytelności stanowi skierowanie sprawy do sądu, czyli działania typowe dla radców prawnych i adwokatów. Takie firmy zarabiają na kosztach zastępstwa procesowego oraz wpisu sądowego za złożenie pozwu, a następnie zdają się na aktywność komornika (którego nie wspierają w czynnościach egzekucyjnych).

Zakres usług
Na proces windykacyjny składa się szereg różnorodnych działań prowadzonych za pomocą rozmaitych działań windykacyjnych. Najogólniej proces windykacji możemy podzielić na cztery etapy:
a) monitoring należności,
b) windykację polubowną (przedsądową),
c) windykację sądową i egzekucyjną,
d) windykację po bezskutecznej egzekucji komorniczej.

Monitoring należności - jest działaniem o charakterze prewencyjnym i dyscyplinującym, które firma windykacyjna prowadzi w imieniu klienta. Najczęściej polega na telefonicznym lub listownym przypominaniu klientowi o zbliżającym się terminie zapłaty.

Windykacja przedsądowa - ma na celu uregulowanie zaległego zobowiązania na drodze polubownej . Na tym etapie windykator z jednej strony negocjuje z dłużnikiem, z drugiej - wywiera na niego sporą presję. Usługa windykacji przedsądownej obejmuje takie czynności, jak wysyłanie wezwań do zapłaty, uzyskanie od dłużnika uznania długu, telefoniczny i osobisty kontakt przedstawiciela firmy z dłużnikiem, przekazanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Równocześnie firma windykacyjna podejmuje czynności sprawdzające, których celem jest ustalenie składników majątkowych dłużnika oraz stwierdzenie, czy dłużnik nie próbuje wyzbyć się majątku.

Windykacja sądowa i egzekucyjna - polega na prowadzeniu w imieniu wierzyciela działań sądowych oraz nadzorowaniu działań komorniczych. Polega na skompletowaniu dokumentacji niezbędnej do wniesienia powództwa, sporządzaniu pozwów oraz innych pism procesowych, reprezentowaniu klienta podczas sprawy sądowej.

Windykacja po bezskutecznej egzekucji komorniczej - polega na stałym monitorowaniu sytuacji majątkowej dłużnika oraz podejmowaniu działań powodujących przerwanie biegu terminu przedawnienia.
Inne informacje finansowe
Jak znaleźć skuteczną firmę windykacyjną
Pomoc komercyjna i państwowa
Interes państwa a korporacji
Odpowiedzialne dysponowanie budżetem
Mądre inwestowanie środków
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16780
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10006
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9536
Kredyt konsolidacyjny9527
Kredyt gotówkowy9039
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl