Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Finanse publiczne
Na czym zarabiają parabanki
Czy możliwe jest zerwanie lokaty bez utraty odsetek?
Co to jest giełda?
Pomoc finansowa
Nowoczesne rozwiązania w bankowości online
Finanse domowe – jak planować budżet
Fundusz inwestycyjny
Co to jest kurs walut?
Bank, któremu nie zależy na zysku
Konta bankowe - na co zwracać uwagę wybierając konto osobiste
Błędy w PIT
Giełda Papierów Wartościowych
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB
Czy warto inwestować w zakłady bukmacherskie?
Zaprzyjaźnione strony


Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Osobom, którzy mają zamiar spędzić wakacje za granicą, warto przypomnieć o konieczności wykupienia ubezpieczeń, chroniących przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Wyróżniamy cztery podstawowe typy ubezpieczeń turystycznych: ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie zdrowia, ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu.

Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie OC posiada charakter obowiązkowy, a jego brak skutkuje dotkliwymi karami. Po wejściu Polski do struktur unijnych OC jest honorowane na terenie wszystkich państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Jednakże w niektórych krajach nie należących UE konieczne jest wykupienie Zielonej Karty, będącej Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym i stanowiącej dowód, iż jej posiadacz jest objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Minimalny okres, na jaki wystawiany jest Zielona Karta, wynosi 15 dni, maksymalny - 12 miesięcy.
Zielona Karta jest obowiązkowa np. w Rosji, Turcji, Albanii, Serbii, na Ukrainie oraz Białorusi. W tych krajach, obok Zielonej Karty, dodatkowym ubezpieczeniem jest również Assistance (CA). Polisa ta pokrywa koszty powrotu do miejsca zamieszkania, zakwaterowanie na czas likwidacji awarii, niekiedy wynajęcie pojazdu zastępczego na okres naprawy auta.

Ubezpieczenie bagażu
Ubezpieczenie to ma za zadanie chronić bagaż oraz sprzęt sportowy (przedmioty używane do amatorskiego uprawiania sportu), przy czym zakres ochrony obejmuje następujące zdarzenia: kradzież, zniszczenie, uszkodzenie, utrata bagażu wskutek pożaru, trzęsienia ziemi, huraganu, powodzi, uderzenia pioruna, deszczu nawalnego, gradu, lawiny, katastrofy lub wypadku środka komunikacji lądowej, wodnej lub powietrznej. Należy jednak pamiętać, iż polisa nie chroni przewożonej w bagażu gotówki, biżuterii oraz dzieł sztuki. Ponadto TU precyzyjnie określa warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby otrzymać ubezpieczenie z tytułu kradzieży (np. nie możemy liczyć na odszkodowanie, jeśli kradzież była wynikiem naszych zaniedbań). Wysokość składki ubezpieczenia jest uzależniona od sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, długości trwania umowy oraz strefy geograficznej.
Wykupując ubezpieczenie bagażu warto również zwrócić uwagę na to, czy towarzystwo ubezpieczeniowe pomniejsza wysokość świadczenia o stopień amortyzacji utraconej rzeczy oraz dowiedzieć się, w jaki sposób oblicza jego wartość.

Ubezpieczenie zdrowotne
W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych na czas podróży zagranicznej mamy do wyboru dwie możliwości - wykupienie polisy turystycznej lub skorzystanie z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby otrzymać Kartę, należy


złożyć wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia do świadczeń medycznych przysługujących obywatelom państwa, na terenie którego znajduje się turysta.
Warto jednak pamiętać, iż ochrona z tytułu posiadania EKUZ może okazać się niewystarczająca. Po pierwsze dlatego, iż zakres ochrony w państwach unijnych jest oferowany w bardzo różnym standardzie (co oznacza, że nie wszystkie sytuacje zagrożenia zdrowia będą objęte ochroną w ramach pomocy publicznej służby zdrowia), po drugie - Karta nie pokrywa całego procesu leczenia. W wielu państwach pobierane są częściowe opłaty za np. przewóz karetką pogotowia ratunkowego, wyżywienie pacjenta, niektóre medykamenty, transport chorego do kraju itp. Także w przypadku leczenia podjętego w niepublicznych placówkach zdrowia, nie możemy liczyć na refundację poniesionych wydatków.

Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu
Ubezpieczenie to umożliwia częściowy zwrot poniesionych w związku z wyjazdem wydatków (również takich, jak np. zaliczka, pierwsza rata, zadatek). Cena polisy zależy od kosztu wyjazdu i stanowi najczęściej 3% jej wartości. Należy jednak podkreślić, iż towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie tylko wtedy, gdy powody uniemożliwiające wyjazd zgadzają się z powodami określonymi w polisie oraz zostały wystarczająco udokumentowane.
Do akceptowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe przyczyn, które mogą spowodować rezygnację z wyjazdu i uzyskanie odszkodowania należą: problemy zdrowotne (nagłe zachorowanie, wypadek), utrata pracy, śmierć najbliższego członka rodzin, obowiązkowy wyjazd służbowy, kradzież lub utrata dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę.

Ogólne zalecenia
Decydując się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego dokładnie zapoznajmy się z treścią umowy, zwracając szczególną uwagę na zawarte w niej wyłączenia. Taka postawa może nas uchronić przed gorzkim rozczarowaniem, czekającym nas nieuchronnie, kiedy z powodu naszego uchybienia lub zaniedbania TU odmówi realizacji polisy (przykład: ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku kradzieży bagażu, jeśli nie zostanie ona zgłoszona policji lub przewoźnikowi niezwłocznie po stwierdzeniu zaistnienia zdarzenia).
Osoby, które uprawiają sporty ekstremalne, powinny ów fakt zasygnalizować ubezpieczycielowi i wykupić produkt dostosowany zakresem ochrony do ich indywidualnych potrzeb.
W przypadku zaistnienia sytuacji, w której efekcie powinna nastąpić wypłata świadczenia, należy zebrać wszystkie dokumenty potwierdzające zdarzenie (oryginały rachunków, dowodów opłat, dokumentację medyczną itp.).
Inne informacje finansowe
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Starość z IKE
Do banku z małolatem
Wszechobecne konta osobiste
Budżet domowy pod lupą
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16780
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10006
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9536
Kredyt konsolidacyjny9527
Kredyt gotówkowy9039
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl